вторник, 10 мая 2022 г.

 6 клас (09.05-13.05)

Технологія обробки тонколистового металу. Технологічний процес виготовлення деталей виробу


Метали діляться на:

·       Чорні;

·       кольорові;

·       Дорогоцінні;

·       Рідкі.

 До чорних металів ставляться;   Сплави заліза (сталь і чавун).

 До кольорових металів ставляться; алюміній, мідь, свинець, олово, цинк і їх сплави.

 До дорогоцінних металів ставляться; золото, срібло, платина.

 До рідких металів ставляться; літій. ванадій, молібден, вольфрам, франций, радій.

    

Метали відіграють величезну роль у житті людини. З них виготовляють різні машини, будівельні конструкції, предмети побуту, прикраси.

Метали мають різні властивості: фізичні, механічні.

Фізичні властивості: електропровідність – усі метали проводять струм, теплопровідність, колір (демонстрація металів), блиск, рідкотіркість.

Механічні властивості металів: пластичність – здатність металу міняти форму під дією навантажень, міцність – здатність металу витримувати навантаження не руйнуючись; тве́рдість — властивість матеріалу протидіяти проникненню в нього іншого тіла; пружність - властивість металу відновлювати свою форму й об'єм

А, чи знаєте Ви, що Залізо зіграло велику роль у розвитку людського суспільства й не втратило свого значення й у цей час: із усіх металів воно найбільше широко використовується в сучасній промисловості.
             Первісна людина стала використовувати залізні знаряддя за кілька тисячоріч до нашої ери. Тоді єдиним джерелом цього металу були упалі на Землю метеорити, які містять досить чисте залізо. Це породило в багатьох народів легенди, що дійшли до наших днів, про небесне походження заліза.

            У середині II тисячоріччя до н.е. у Єгипті була освоєна металургія заліза - одержання його із залізних руд. Це поклало початок залізному віку в історії людства, який прийшов на зміну кам'яному й бронзовому століттям. На території нашої країни початок залізного віку відносять до II і I тисячоріччя до н.е.

Часто метали використовують для виготовлення виробів не в чистому виді, а у вигляді сплавів. Найпоширеніші сплави: сталь і чавун (сплави заліза з вуглецем), дюралюміній (сплав алюмінію з міддю, магнієм і ін.), бронза (сплав міді зі свинцем, оловом і ін.), латунь (сплав міді із цинком).

Заготовки з металів і сплавів роблять на підприємствах у вигляді листів, прутків, труб, дроту, що значно полегшує виготовлення з них різних виробів.

Раніше листи металу одержували куванням (плющили нагріті заготовки молотами), ця робота була дуже довгої й кропіткою. Дуже важко було одержати однакову товщину заготовки. Один невірний удар майстра міг зіпсувати всю роботу.

На сучасних підприємствах листи металу одержують прокаткою нагрітих злитків на прокатних станах, де заготовка, потрапляючи між валками, стискується й здобуває форму листа. Регулюючи зазор між валками, можна одержати листи потрібної товщини.

Листову сталь ділять на товстолистову (товстіше 2 мм) і тонколистову (тонше 2 мм).

У свою чергу, тонколистова сталь буває декількох видів

Жерсть (товщиною від 0,2 до 0.5 мм) буває чорна й біла.

Біла жерсть – це листова сталь, покрита із двох сторін тонким шаром олова. Така жерсть має гладку, блискучу, що не іржавіє поверхню з неї виготовляють консервні банки, кришки для скляних банок, іграшки.

Покрівельна сталь, (товщиною від 0.5 до 0.8 мм), що не має покриття, називається чорної. Для захисту її від корозії покривають фарбою, застосовується в основному в будівництві: покривають дах, обробляють балкони, будують забори, обшивають дерев'яні будови.

Щоб поверхня листа не іржавіла, її покривають тонким шаром цинку (оцинкована сталь). Цей напівфабрикат використовують для покриття дахів, з нього роблять цебра, ринви, карнизи.

Холоднокатану сталь (товщиною 0,8–2 мм.) одержують шляхом повторної прокатки листової сталі, вона застосовується для виготовлення деталей корпусу автомобілів, холодильників.

Дуже тонкий лист металу називають фольгою (товщиною менш 0,2 мм). Мідна фольга широко застосовується в радіотехніку, а алюмінієва фольга – для впакування шоколаду, цукерок, у кулінарії.

Виготовленням виробів з тонколистового металу на підприємствах займаються бляхарі. Робітники цих спеціальностей повинні знати обладнання встаткування, на якім працюють, властивості металів, уміти читати креслення.

На заводах прокатні стани для одержання листового металу обслуговують вальцювальники.

Домашнє завдання.

 

1. Знайдіть у себе будинку виробу з тонколистового металу. Визначити, з якого матеріалу або сплаву вони виготовлені.

2.Так – як ви стали майстрами і як справжнім майстрам вам потрібно мати своє клеймо, яке майстри ставили на свої вироби.   Розробити особисте клеймо.

 


 

 


Комментариев нет:

Отправить комментарий